Gilroy High School  Logo
Advanced Placement Curriculum Maps Department and Teacher Directory Migrant Education
Administrative Services Character Counts Bell Schedules Campus Custodial Staff Discipline and Campus Supervisors GHS Maps Mission Statement & ESLRs Mustang Alumni Principal's Section
Athletics Schedules Transfer Eligibility Volunteer Drivers Admission Prices Sports Medicine Hall of Fame Cheerleading Program Fall Sports Winter Sports Spring Sports Coaches Corner
Campus Life ASB Link Crew Attendance Clubs Community Service Cafeteria Health Services Performing Arts Senior Activities Grad Nite College and Career Center Energy Education Graduations Prom The GHS Network (Mustang Broadcasting)
Parent Club Driving School Partnership
Welcome to Student Services Mustangs Go To College Four (4) Systems of Higher Education College Entrance Exams Scholarship Information Virtual College and Career Center NCAA & NAIA Information Senior College Acceptance and Post-Grad Plans
English Language Advisory Committee
Staff and News Electronic Resources Writing/MLA Help

Pictures

We would love to add photos of our Hall of Fame Athletes in action. If you have any photos of our Hall of Fame Athletes please contact Athletic Director Jami Reynolds.  Photos can be submitted digitally or we will scan and return any photos provided.

Hall of Fame

Hall of Fame Induction (2018)

The Gilroy High School Athletic Department cordially invites you to attend:

  • Friday, February 16, 2018 at 6:00 pm - Boys Basketball Game

    1. Introductions

    2. Revealing names on Hall of Fame board

  • Saturday, February 17, 2018 at 4:00 pm - Hall of Fame Dinner

    1. Hecker Pass Winery

    2. Tickets for dinner $65 or a table of 8 for $500

 

CLASS OF 2018:

  1. Dushan (Dude) Angius, Jr.
  2. Jay Baksa
  3. Jesse Delgado
  4. Bria DeLorenzo
  5. Edwin Diaz
  6. Chris Gimenez
  7. Gena Sakahara Gonzales
  8. Chuck Ogle
  9. Michael MacDonald
  10. Sal Tomasello

Hall of Fame Nominations

To nominate someone for the Gilroy High School Athletic Hall of Fame 2019 submit via Google Forms link:

 

https://goo.gl/forms/wkSQaMqZicBlcU2o2

 

to Athletic Director Jami Reynolds at jami.reynolds@gilroyunified.org  

 

The criteria for nomination of an athlete:
     *The nominee must be out of high school for 7 (seven) years.
     *The nominee must have graduated from Gilroy High School.
     *Each nominee must have made a significant achievement in their sport. This may have taken place at the high school, 
      collegiate, professional or amateur level.
     *The accomplishment must be in a sport sponsored by the Athletic Department of Gilroy High School.

The criteria for nomination of individuals other than athletes:
     *Head varsity coaches must have been employed by Gilroy High School for a minimum of four years.
     *Athletic Directors must have been in the position for a minimum of five years.

 

Special Category – can encompass many different areas. The recipient must have made a significant contribution to the athletic department over an extended period of time.

 

Candidates cannot be currently employed at the position for which they are being nominated.

 

Criteria for nomination of a team - criteria is based on the team having attained a high level of success (including but not limited to league, section or state championship), or enhancing the reputation of Gilroy High School and its Athletic Department.

2007
Ernesto Salinas: Class of 1998 - Track and Field
Sarah Caudle: Class of 1999 - Softball
Mike Chaffee: Class of 1985 - Soccer
Don Delorenzo: Class of 1976 - Golf, Community Booster
Stacie Haro: Class of 1987 - Track and Field

2005
Charles Buck: Class of 1947 - Track, Baseball
Jim Vogel: Class of 1947 - All Around

2003
Jack Rocca: Class of 1935 - All Around
John Salgado: Class of 1990 - Baseball

2002
Julian Aguilar: Class of 1957 - Football, Basketball, Baseball
Ron Jones: Coach, 1964-1997 - Golf, Football, Basketball
Richard Kretz: Class of 1954 - Football, Track
Bob Mazzuca: Class of 1956 - Football, Baseball, Basketball
Tony Vigna: Class of 1954 - Basketball, Baseball

2000
Dennis Castro: Class of 1991 - Baseball
Bob Harrison: Class of 1956 - Football
Bert Mar: Class of 1965 - Wrestling
Sergio Mar: Class of 1993 - Wrestling
Alice Sakahara: Community Booster
Frank Tomasello: Class of 1959 - Baseball

1999
Albert Bustillos: Class of 1986 - Baseball
April Currie: Class of 1994 - All Around
Rachelle Currie: Class of 1991 - All Around
Tracy Day: Class of 1987 - Football, Soccer
Jeff Garcia: Class of 1988 - Football
Ron Leonti: Class of 1956 - Football, Basketball
Robin Medley: Class of 1969 - All Around

1998
Donna Ashmore: Coach, 1960-1993 - All Sports
Derek Bruton: Class of 1985 - Basketball
Rhonda Chaffee: Class of 1987 - All Around
Don Christopher: Community Booster
Val Filice: Community Booster
Janice Lane: Class of 1959 - All Around
Rae-Anne Yip: Class of 1993 - All Around

1997
Shirley Azevedo: Class of 1973 - All Around
Louis Blaettler: Class of 1935 - Football, Baseball
Jacquie Brem: Class of 1976 - All Around
Ken Holladay: Class of 1973 - Cross Country, Track
Lee Ann Knauff: Class of 1981 - All Around
Ron Seanez: Class of 1981 - Track
Paul Thompson: Coach, 1938 - 1942 - All Sports
Joyce Walker: Class of 1970 - All Around

 

1996
Bob Hagen: Coach, 1958-1977 - Basketball
Art Baxter: Coach, 1944-1973 - All Sports
Avis Kelley: Coach, 1954-1989 - Track
Al Hughes: Coach, 1956-1989 - Tennis
Nina Edwards: Coach, 1967-1991 - Field Hockey
Bob Stuckey: Class of 1963 - Basketball
Dick Smith: Class of 1959 - Basketball
Bino Chiado: Class of 1939 - Track
Jim Fahey: Class of 1956 - Football
Paul Latzke: Class of 1960 - Football
Bob Kampa: Class of 1969 - Football
Frank LaCorte: Class of 1969 - Baseball
Kordell Baker: Class of 1987 - Wrestling
Carmen Filice: Community Booster
Jim Pray: Community Booster